niedziela, 4 października 2015

Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia - 2015












    Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia odbył się w urokliwym miejscu w Warszawie, w Galerii Porczyńskich w dn. 24-25 września. Zgromadził grono wybitnych specjalistów i osobowości nie tylko z Polski ale z Europy i ze świata.  Demografia i starzejące się społeczeństwa stawiają przed całą Europą szereg wyzwań w realizacji skutecznej polityki senioralnej. Nasz kraj jest jednym z najszybciej starzejących się w Europie stąd też realizacja  kompleksowej polityki senioralnej ma strategiczne znaczenie dla rozwoju naszego kraju.







    Ważnym krokiem w tym obszarze było opracowanie  Założeń Długofalowej Polityki Senioralnej  na lata 2014-2015, które zostały przyjęte przez rząd 24 grudnia 2013 roku. Brałam udział w tworzeniu założeń i mogę stwierdzić, że jest to bardzo kompleksowe podejście do aktywnego starzenia się w zdrowiu z uwzględnieniem solidarności międzypokoleniowej i wielu innych kluczowych aspektów. W dużej jednak mierze realizacja tych założeń będzie zależała od lokalnej polityki publicznej, a na tym szczeblu dość sporo zależy nie tylko od władz ale i od samych obywateli.


Kluczowe dane

- Dane GUS wskazują, że w ciągu najbliższych 25 lat liczba osób w wieku produkcyjnym  zmniejszy się o prawie 4 mln przy czym należy uwzględnić, że ludność Polski zmniejszy się o prawie 2,1 mln.
- W przeciągu 25 lat podwoi się liczba osób w wieku poprodukcyjnym w wieku 65 lat, co oznacza, że na jednego emeryta będą przypadały tylko dwie osoby  pracujące.
- W roku 2035 seniorów  w wieku ponad 80 będzie ponad 2,5 mln co stanowić będzie ponad 7,2 % populacji (współcześnie jest to około 3,5 %).


    Gospodarka i finanse publiczne zostaną obciążone kosztami socjalnymi oraz medycznymi stąd też już współcześnie jest najwyższa pora dla realizacji  założeń Długofalowej Polityki Senioralnej, która na bieżąco powinna być modyfikowana, co w swoim wystąpieniu podkreślił prof. P. Błędowski.

    Przewodniczący Rady Polityki Senioralnej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej – Prof. B. Samoliński podkreślił, że misją pracodawców powinno być partnerstwo międzypokoleniowe i zmiana postaw w stosunku do osób starszych.
Prof. Jean Bousquet,, przewodniczący Światowego Sojuszu przeciwko Przewlekłym Chorobom Układu Oddechowego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w  sesji: Zdrowe i aktywne starzenie się – wizja Europy 2050 ocenił, że Polska jest pierwszym krajem, który zajął się profilaktyką związaną z aktywnym starzeniem, natomiast  polityka senioralna w Polsce wpisuje  się idealnie w  wytyczne UE.







Wykład wprowadzający











    Wszystkie sesje były niezwykle interesujące. Dostarczyły ciekawych danych i  zapatrywań na realizację polityki senioralnej jako wyzwania dla wszystkich starzejących się społeczeństw świata.
    Jestem jednak kobietą i z ciekawością czekałam na panel: Młodość na drugim biegu – starzenie się kobiet. Ten panel otworzyła mieszkanka mojego kochanego Śląska,  prof. dr hab. Violetta Skrzypulec-Plinta z Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. We wszystkich wystąpieniach ona zawsze ujmuje i porywa słuchaczy. Pełna energii i pasji w tym co robi zarówno jako lekarz i naukowiec.

    Pojawienie się pani prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej zawsze wywołuje duże emocje. Zaprezentowała się niezwykle elegancko, w szarościach, które były z najwyższej półki. Klasa i styl wypracowane przez lata  nie zawiodły mnie i tym razem, zresztą możecie popatrzeć na zdjęcia. Muszę również dodać, że mimo swej pozycji jest  to niezwykle ciepła, przyjazna i serdeczna kobieta, która dodatkowo zyskuje w bezpośredniej rozmowie. To cecha prawdziwych dam. Pani prezydentowa zawsze podkreśla, że do starości trzeba się przygotować na różnych płaszczyznach, także na płaszczyźnie finansowej.  Aktywność i zdrowy styl życia w dużej mierze warunkują jakość starości, która nigdy nie powinna być gettem ludzi starych ale powinna się przenikać pokoleniowo.

    Podstawą dla jakości starzenia jest aktywny styl życia oraz odżywianie. Badania pokazują, że prawie 60% kobiet i aż 53% mężczyzn w Polsce nie jest aktywnych fizycznie. Również kondycja seniorów nie jest dobra  bowiem aż 63% osób starszych skarży się na ponad trzy dolegliwości. Podkreślić również należy, że chociaż kobiety żyją zdecydowanie dłużej to ich kondycja zarówno fizyczna jak i psychiczna jest o wiele gorsza niż kondycja mężczyzn.












Prawdziwa dama wie, że na wysokim podium, krótka sukienka stanie się jeszcze krótsza a każdy ruch nóg i ułożenie to wyzwanie. Byłam zachwycona szarą, długą, plisowaną spódnicą pani prezydentowej i pięknymi, również szarymi butami.







Ponad dziewięćdziesięcioletna seniorka, w dobrej kondycji dzięki regularnej aktywności fizycznej, w dalszym ciągu uprawia i kocha nordic walking.


W przerwie mogłam podziwiać kolekcję malarstwa europejskiego stanowiąca Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II – dar Janiny i Zbigniewa Porczyńskich.


    Na zdrowie należy patrzeć przez pryzmat wielu płaszczyzn, bowiem zdrowy senior to nie tylko satysfakcja i społeczny wymiar ale także mniejsze obciążenie w wymiarze ekonomicznym. W Polsce przyczyną aż 71% zgonów są choroby układu krążenia, nowotwory oraz choroby płuc. Trzeba postawić na profilaktykę, bowiem jest to bardzo skuteczna metoda zapobiegania. Prof. Tomasz Zdrojewski, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, podkreślił, że chorobom serca można zapobiec w 80 % a nowotworom w 40%, poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia i uprawianiu regularnej aktywności fizycznej.

    Na wszystkich konferencjach dotyczących zdrowia zawsze podkreśla się braki i zaniedbanie w dziedzinie geriatrii. Właśnie lekarzy i oddziałów tej specjalności w Polsce brakuje. Skutkuje to najczęściej tym, że seniorzy leczeni są przez internistów lub ustawiają się w kolejkach do wielu specjalistów.


    Na kongresie zostały również przedstawione wyniki raportu Konstruktywni. Zdrowi – Aktywni – Konstruktywni. Rozwiązania w tym obszarze muszą być systemowe i interdyscyplinarne. Jest to zadanie nie tylko dla ministerstwa ale dla wszystkich podmiotów, w tym również dla pracodawców. Uwzględnić należy, że w Polsce aż 13,6 mln osób jest biernych zawodowo. 44% tej grupy, co stanowi 5,9 mln jest w wieku produkcyjnym i mogłaby  zasilić rynek pracy. Co czwarta osoba z tej grupy jest bierna zawodowo z powodu choroby lub niepełnosprawności. Działania profilaktyczne z pewnością mają tu dużą misję do spełnienia.

    Dużo miejsca na Kongresie zostało poświęcone aspektom zdrowia i aspektom medycznym.  Choć długość życia optymistycznie wydłuża się to jednak Polska pod względem długości życia  znajduje się dopiero w trzeciej dziesiątce państw europejskich, a wiek dożywania Polaków jest krótszy o kilka lat w stosunku do średniej: w przypadku mężczyzn o ok. 7,5 lat, kobiet 4-5 lat. Zawsze jednak będę twierdzić, że statystki mogą napawać optymizmem, jednak w starości powinna liczyć się jakość życia a nie długość za wszelką cenę. To dobrze, ze możemy stosować innowacyjne technologie i rozwiązania. Nauka powinna służyć człowiekowi ale z poszanowaniem jego godności i wolności,  także w jego końcowej drodze.










...i kto mi zrobił to zdjęcie? :)





    Żadne placówki i najnowocześniejsze rozwiązania nie zastąpią człowieka, dobrego słowa,  bliskości, ciepła, zrozumienia, czasem łzy spływającej po policzku, drżącej dłoni, która trzyma i daję siłę aby przejść na drugą, nieznaną stronę. Człowieka można wpisać w cyfry, statystyki, rubryki i słupki, ale człowiek to uczucia, to potrzeba bycia z kimś dla kogo jest się tą jedyną, niepowtarzalną istotą w całym skomplikowanym świecie, coraz trudniejszym świecie, wykreowanym przez nas ludzi.



   Mogę tylko dodać, że świetna, profesjonalna organizacja. Mnóstwo wiedzy i materiałów. Co najważniejsze - Kongres zgromadził ludzi zainteresowanych tematyką. Wszyscy słuchali, w przerwie dyskutowali w kuluarach. Zaraz mi się przypomniały początki mojego wkraczania w świat nauki. Na konferencjach były dyskusje, a wieczorem po oficjalnych wystąpieniach odbywały się rozmowy do późna, późna w nocy. Nikt się nie zastanawiał ile punktów otrzyma i nikt nie wyjeżdżał w pośpiechu.
    Teraz kiedy zostaliśmy "zapunktowani", włożeni w tabele i zestawienia, większość patrzy jak to się przełoży na punktację i goni za następną konferencją i wystąpieniem. Czy taką naukę mamy uprawiać?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz