środa, 7 października 2015

Kobiety nie mają czasu na bylejakość - aktywność - zdrowie - pasje









    To już trzecia edycja Kongresu Kobiet Śląska Cieszyńskiego. W tym roku uroczyste rozpoczęcie Kongresu będzie miało miejsce na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie, 17 października 2015 r. o godz. 10.00 w centrum konferencyjnym.  W ramach Kongresu zaplanowano szereg interesujących wykładów, dyskusji, warsztatów i prezentacji.

Jednym z nich jest panel ekspercki: Kobiety nie mają czasu na bylejakość: aktywność, zdrowie pasje.






    Jednym z priorytetów Założeń Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014–2020 jest społeczna i zawodowa integracja osób starszych. Jest to wyzwanie jakie stoi przed starzejącym się społeczeństwem polskim. W Polsce należy uwzględnić  feminizację starości, bowiem kobiety choć żyją zdecydowanie dłużej od mężczyzn to ich kondycja zarówno fizyczna jak i psychiczna jest o wiele gorsza. Na jakość starzenia ma wpływ wiele czynników, a w szczególności aktywność zawodowa i społeczna, styl życia, zdrowie, pasje.

    Badania pokazują, że polskie kobiety mają wielki potencjał intelektualny, są wykształcone, obowiązkowe, kompetentne i skutecznie potrafią łączyć wiele ról życiowych.
W panelu eksperckim spotkają się kobiety różnych profesji i zainteresowań. Łączy je charyzma, profesjonalizm i kobiecość.

Główne tezy w dyskusji:

- Kobiety w biznesie, mediach, polityce i nauce.
- Role i stereotypy w codziennej rzeczywistości.
- Czy aktywność pomaga przygotować się do starości?
- Zdrowy styl życia -  moda czy konieczność?
- Praca czy pasja - a może jedno i drugie?
     

W panelu  wezmą udział:


O prelegentkach:



Prof. UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz


   

    Od 1996 prodziekan i dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Kierownik zakładu Zarządzania Mediami. Specjalistka w zakresie systemów medialnych i społeczeństwa informacyjnego. Autorka licznych prac z tego zakresu. 


    W latach 2001-2005 Senator PP, członkini Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Przewodnicząca Rady Programowe j samorządowej instytucji Silesia Film i wice przewodnicząca Rady Programowe TVP Katowice. Działa w licznych stowarzyszeniach i instytucjach związanych z nauką i kulturą.









Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, 
przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitalnego


    W 2006 roku wybrana na Prezydenta Miasta Zabrze z listy obywatelskiego komitetu „Skuteczni dla Zabrza”. Ponownie wybrana na to stanowisko w 2010 roku  i 2014 roku. W 2015 roku została wybrana na stanowisko przewodniczącego Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.
    Dzięki skutecznemu zarządzaniu Zabrze jest miastem rozwijającym się w zrównoważony sposób. Ostatnie lata to czas tak znaczących przedsięwzięć w zakresie infrastruktury jak budowa zabrzańskich odcinków Drogowej Trasy Średnicowej, rozwój zabrzańskiej terenów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, modernizacja wodociągów i kanalizacji, realizacja projektów ekologicznych, modernizacja obiektów użyteczności publicznej czy budowa obiektów sportowych.
    Zabrze jest miastem stawianym jako przykład wykorzystywania obiektów poprzemysłowych i rewitalizacji przestrzeni miejskiej. W 2007 roku została udostępniona Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido. Obecnie trwają prace przy oddaniu do użytku Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Zabrze jest najchętniej odwiedzanym miastem na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Organizowane są tu międzynarodowe targi turystyczne i konferencja na temat turystyki.
    Małgorzata Mańka-Szulik zainicjowała utworzenie pierwszej w Polsce samorządowej szkoły artystycznej – Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu. Będąc jej dyrektorem zbudowała model szkoły kreującej aktywnego odbiorcę i twórcę kultury.
    Jako założyciel i przewodnicząca wielu organizacji pozarządowych przez lata działalności społecznej podejmowała szereg inicjatyw kulturalnych, gospodarczych, edukacyjnych, stawiając na partnerski dialog. To właśnie takie podejście oraz otwarcie na potrzeby drugiego człowieka i całych grup społecznych są zauważalnymi cechami jej prezydentury.


Z wykształcenia matematyk. Ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach. Bezpartyjna.






Dorota Stasikowska-Woźniak


    Dyrektorka Dress for Success Poland, pisarka, trenerka, kreatorka akcji społecznych, specjalistka ds. autoprezentacji i kreowania wizerunku, scenarzystka i prowadząca programy telewizyjne, konferencje, zjazdy i sesje, głównie kobiece. 
    Autorka m.in. powieści „Kleopatra” i „Portret kobiety wieku zatracenia”, „Mandragora”, „Żądze Kleopatry”, poradników: „Wystąpienia publiczne i kreowanie wizerunku”, „Jak być nowoczesną damą”, „Savoir-vivre przy stole”, „Poradnik nowoczesnej czarownicy”, „W sukience do sukcesu”.
    W latach 90-tych wydawała w Katowicach kwartalnik literacki „Wyrazy”, w latach 2009-2013 była założycielką i współwłaścicielką bezpłatnego magazynu dla kobiet „Lady's Club” i prowadziła Polski Dom Kreacji. Pisała scenariusze i prowadziła programy telewizyjne (m.in.”Trzecie oko” dla TVP II) i spotkania w Salonie Literackim w Katowicach. 
    Była koordynatorką projektów społecznych i badawczych Polsce i na świecie (m.in. dla Banku Światowego i EFS), przewodniczącą Krajowej Sieci Tematycznej EQUAL; społeczną pełnomocniczką wojewody śląskiego ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, przewodniczącą Rady Programowej TVP Katowice; członkinią Komitetu Sterującego Norweskich Mechanizmów Finansowych. Założyła i prowadziła Soroptimist International Śląski, Klub Nike i Śląskie Centrum Równych Szans.

    Jest laureatką nagród i wyróżnień: "Bizneswoman roku", „Chapeau bas”, Soroptimist International, Stalowego goździka i wielu innych. 
Sprowadziła do Polski i społecznie prowadzi organizację pożytku publicznego Dress for Success Poland.




Maria Zawała


    Publicystka, redaktor "Dziennika Zachodniego", interaktywnego magazynu Śląsk Plus i miesięcznika  Strefy Biznesu.  Z mediami związana od 1986 roku.  Współprowadzi Spotkania Medyczne im. Krystyny Bochenek w DZ i Radiu Katowice. Pomysłodawczyni akcji charytatywnej "Wybierz sobie Mikołaja". 

    Współorganizatorka ogólnopolskich Zjazdów Krystyn z ramienia Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek. Laureatka wielu nagród dziennikarskich, m.in. w konkursach Silesia Press, konkursie dziennikarskim im. Krystyny Bochenek. 


    W minionym roku odebrała wraz z Karolem Gruszką nagrodę Grand Press Digital dla Dziennika Zachodniego, m.in. za Śląsk Plus i pionierskie reportaże interaktywne. Dziennikarz Internetowy Roku 2014 Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Laureatka nagrody Ostrego Pióra BCC za wywiady dla Strefy Biznesu. 





Beata Drzazga


Założycielka, właścicielka i Prezes firmy medycznej BetaMed S.A. –zatrudniającej blisko 3000 osób, działającej w ramach 79 filii na terenie 11 województw, z siedzibą główną w Katowicach.Zarządza największą firmąw Polsce, zajmującą się opieką długoterminową nad osobami przewlekle chorymi i starszymi, realizowaną w warunkach domowych. Usługi świadczone są dla ponad 5000 pacjentów w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
W ramach własnej działalności  Prezes Beata Drzazga w 2014 roku zbudowała prywatną ClinikęBetaMedMedical Active Carew Chorzowie, o powierzchni 8000 m2.Clinika ta zajmuje się wieloma dziedzinami m.in.: wentylacją mechaniczną przy użyciu respiratorów dla dzieci i dorosłych, rehabilitacją, posiada poradnie specjalistyczne, POZ i tym podobne.

Za swą działalność Beata Drzazga została odznaczona m.in.:
-Medalem za zasługi dla województwa śląskiego
- Cezarem Śląskiego Biznesu przyznanym przez Business Centre Club
-Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji w kategorii: Kobieta Przedsiębiorcza – przyznanym przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach
- tytułem Menedżer Roku 2014 przyznanym przez Śląskie Stowarzyszenie Menedżerów
- nagrodą Businesswoman Roku 2014
- tytułem Kobieta Humanitas w kategorii: Biznes

Otrzymała dla swojej firmy również:
- Godło „Teraz Polska”
- Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2008
- Certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji ISO 27000:2013
- Złoty Certyfikat Rzetelności w roku 2013, 2014 oraz 2015
- CertyfikatEurorenoma – Europejski Rejestr Renomowanych
- Certyfikat „Stawiamy na jakość w służbie zdrowia”
- Certyfikat Wiarygodności Biznesowej
- Medal Europejski BCC
- Diament BCC
- nagrodę„Firma z przyszłością” – przyznaną przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach
- Certyfikat Członkowski – Polski Klub Jakości
- Certyfikat Najwyższa Jakość w kategorii: Usługi

Absolwentka i słuchaczka wielu kierunków studiów związanych z zarządzaniem firmą oraz kierunków medycznych m.in.:
- studia magisterskie na kierunku: Zarządzanie Zasobami Ludzkimi (GWSH w Katowicach)
- studia podyplomowe na kierunku: Zarządzanie placówkami służby zdrowia (GWSH w Katowicach)
- studia podyplomowe na kierunku: Integracja Europejska (Wyższa Szkoła Zarządzania i Marketingu w Warszawie)
- specjalizacja z geriatrii – dwuletnia specjalizacja w Warszawie
- studium doktoranckie w zakresie Analityk Zarządzania w Warszawie
- trzyletnie ekonomiczne studia doktoranckie w zakresie nauki o zarządzaniu w Warszawie (obrona pracy doktorskiej w przygotowaniu)
- obecnie w trakcie studiów menedżerskichExecutive MBA BCC w Warszawie

Wśród pełnionych dotychczas przez Panią Beatę Drzazga funkcji warto wymienić również m.in. takie stanowiska jak:
- Wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej
- członek Business Centre Club, Loża Katowicka

- była radna Rady Miejskiej w Katowicach,
- były wykładowca i kierownik kursów z opieki długoterminowej w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych 








Wiesława Walkowska



    Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Śląskiego, pedagog i polityk społeczny, członek zespołu opracowującego Strategię Polityki Społecznej Województwa Śląskiego na lata 2006-2020, ekspert w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, członek Rady ds. Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Organizatorka cyklicznych, interdyscyplinarnych konferencji „Przeszłość dla Przyszłości” (walkowskaw.blogspot.com).

    Zainteresowania badawcze: pedagogika włączająca, gerontologia, polityka społeczna szczególnie w zakresie wykluczenia społecznego dzieci, młodzieży i osób starszych, aktywność i aktywizacja seniorów, aspekty zdrowotne, rozwój lokalny i spójność społeczna, lokalna polityka publiczna na rzecz zdrowego starzenia.



Serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny: Kobiety nie mają czasu na bylejakość: aktywność, zdrowie pasje, który będzie jednym z wydarzeń podczas III Kongresu Kobiet Śląska Cieszyńskiego. 
17.10.2015 r., godz.11.00, sala kameralna, Uniwersytet Śląski, ul. Bielska 62, Cieszyn.

1 komentarz:

  1. Byłam i polecam, było bardzo fajnie i świetne kobitki aktywne i kobitki sukcesu mogłam spotkać osobiście.

    OdpowiedzUsuń