piątek, 27 listopada 2015

MULTIDIMENZIONALITY the baseline of the current special education









***

Comenius University in Bratislava 
The faculty of education The Institute of Special Education Studies 
Department of Special Education

25th – 26th November 2015 


***



Są konferencje, na które trzeba pojechać ale są też takie, na które jedzie się z przyjemnością. Taka była dla mnie konferencja w Bratysławie, a złożyło się na to wiele aspektów. Bardzo naukowo zapowiadał się program konferencji i uczestnicy z różnych krajów w Europie, nigdy nie byłam na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie, po raz pierwszy jechałam na konferencję z koleżankami z mojego  Zakładu i oczywiście Bratysława. Wprawdzie przez stolicę Słowacji przejeżdżałam kilkanaście razy ale nigdy jej nie zwiedzałam. Z doświadczenia wiem, że przy naukowych spotkaniach, zawsze można wygospodarować trochę czasu aby spojrzeć okiem obserwatora na najciekawsze miejsca. Dało się to zrobić i tym razem.







O Uniwersytecie i konferencji

W Bratysławie znajdują się uczelnie wyższe państwowe, publiczne, prywatne oraz ośrodki naukowo – badawcze. Uniwersytet Komeńskiego jest publiczną szkołą wyższą z długimi tradycjami bowiem został założony w 1919 roku. Posiada trzynaście wydziałów i jest najbardziej prestiżową uczelnią na Słowacji. Wydziały są rozmieszczone po całej Bratysławie, która jak na stolicę przystało jest pięknym miastem, które łączy stare z nowym.
Bratysława nie jest duża, liczy około 450 tys. ludności. Posiada  piękną Starówkę, Zamek na Wzgórzu i zabytkowe kościoły. Nie bez przyczyny nazywana bywa Dunajską Pięknością. To miasto z klimatem, z wiedeńskimi kawiarniami (Wiedeń leży kilkadziesiąt kilometrów dalej!) i dobrym winem: biały wytrawny rizling rynsky, białe półsłodkie wino vetlinske zelene, słynne czerwone wytrawne frankovka modra czy tokaj - ten jednak głównie przy granicy węgierskiej.







Wracając do Wydziału Pedagogicznego, bo tam miała miejsce nasza konferencja. Zgromadziła naukowców ze Słowacji, Czech, Austrii, Rosji, Ukrainy, Węgier i Polski. Tematyka skupiona wokół niepełnosprawności dzieci i młodzieży ale również osób starszych. Prezentacja badań i działalności praktycznej co jest zawsze cennym doświadczeniem. Już sam tytuł i główne tezy zapowiadały wiele wątków naukowo-tematycznych.

Gościnni Słowacy zadbali o przyjazną atmosferę oraz wrażenia estetyczne bowiem konferencja rozpoczęła się występem artystycznym. Z Zakładu Pedagogiki Specjalnej w Cieszynie była spora reprezentacja z wystąpieniami i choć skupionymi wokół niepełnosprawności to wielotematycznymi. Taki właśnie jest nasz Zakład Pedagogiki Specjalnej.











Trudny orzech do zgryzienia ale Szymon uczy się, że kobiety mają zawsze rację :)





















Choć konferencja była bardzo wyczerpująca bowiem kończyła się po osiemnastej, większość z nas i tak wyruszyła w miasto aby nie tylko dotlenić szare komórki listopadowym oddechem mroźnej jesieni, ale nacieszyć się nocnymi klimatami Bratysławy.








Były też słowackie haluszki, kto zgadnie, które to zdjęcie?






"strach się bać" - takie klimaty też były :)



...a w hotelu już świątecznie...




... a to zdjęcia z poranka, brawo Natalia za super jazdę!








Moje drogie koleżanki i kolego: Sylwia, Ilona, Natalia i ty Szymonie po porannej kawie, dziękuję za wspólny wyjazd, dyskusje intelektualne i „duchowe”. Za świetną reprezentację naszej uczelni i Zakładu oraz za to, że jesteście naukowi, merytoryczni, ale również na luzie i na poziomie, że potraficie się integrować również międzypokoleniowo i międzynarodowo. 




1 komentarz: