sobota, 6 czerwca 2015

Przeszłość dla Przyszłości - retrospekcja








   W 2001 r. została wydana książka Przeszłość dla przyszłości, praca zbiorowa pod redakcją Lucyny Frąckiewicz, która wówczas była Prezesem Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej. Autorka we wstępie napisała:
"Przełom stuleci skłania do refleksji nad dorobkiem myśli społecznej XX wieku, a także nad przyszłością. Zebranie i omówienie w jednym tomie sylwetek Myślicieli o często skrajnie rozbieżnych poglądach może bulwersować i zastanawiać. Jednak gdy odwołamy się do idei przewodnich współczesnej polityki społecznej odnajdziemy w nich całą złożoność kontrowersji dotyczących godzenia: opiekuńczości z leseferyzmem, kolektywizmu z indywidualizmem, bezpieczeństwa z wolnością.
Przyszłość nie powinna umacniać historycznych - ideologicznych podziałów. Aby stało się to możliwe należy analizując dorobek minionych pokoleń, zwłaszcza z zakresu polityki społecznej odwoływać się do wartości uniwersalnych. Wartością stale towarzyszącą człowiekowi jest życie i jego poszanowanie. Jak stwierdził Daisaku Ikeda: <Nie może być większej wartości niż godność życia i wszelkie próby - religijne czy społeczne -  uznania czegoś innego za wyższą wartość muszą ostatecznie  prowadzić do ucisku ludzkiego>. Takie  podejście pozwala na syntetyczne spojrzenie i wyciągnięcie wniosków z przeszłości dla przyszłości".

   W książce znajdują się biogramy oplecione naukową i społeczną działalnością wybitnych osobowości, które wywarły wpływ nie tylko na naukę ale również na normy, wartości, systemy pedagogiczne, życie społeczne. Ludzie ci pozostawili po sobie spuściznę do której sięgają pokolenia.
Pani Profesor zawsze lubiła łączyć pokolenia stąd też wśród autorów publikacji można znaleźć wybitne nazwiska z ogromnym dorobkiem naukowym, ale też adeptów nauki, którzy wtedy stawiali pierwsze kroki.

Przeszłość dla przyszłości, L.Frąckiewicz (red.), Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej w Warszawie, Wyd. Śląsk, Katowice 2001, ISBN 83-7164-274-1, s. 234






Wstęp, Lucyna Frąckiewicz
Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej w latach międzywojennych, Julian Auleytner
Zofia Daszyńska - Golińska (1866-1934), Krystyna Kluzowa
Konstanty Krzeczkowski (1879-1939),  Wacław Szubert (przedruk)
Ludwik Krzywicki ps. K. R. Żywicki (1859-1941), Józefina Hrynkiewicz
Janusz Korczak (1878 lub 1879-1942), Wiesława Walkowska
Antoni Szymański (1881-1942), Józef Kupny
Stanisław Rychliński (1903-1944), Przemysław Wójcik
Helena Radlińska (1879-1954), Elżbieta Trafiałek
Julian Hochfeld, ps, Julian Klein (1911-1966), Sławomir Kantyka
Edward Strzelecki (1894-1967), Józef Lepiech, Antoni Rajkiewicz
Józef Chałasiński (1904-1979), Krzysztof Gorlach
Stefan Wyszyński (1901- 1981), Józef Majka
Jerzy Piotrowski (1907-1983), Adam Kurzynowski, Wojciech Pędlich
Michał Olędzki (1930-1987), Tadeusz Szumlicz
Magdalena Sokołowska (1922-1989), Antonina Ostrowska
Edward Rosset (1897-1989), Halina Worach - Kardas
Marian Weiss (1921-1991), Krystyna Dobosiewicz
Jan Rosner (1906-1991), Maria Gasińska
Wacław Szubert (1912-1994), Cezary Włodarczyk
Józef Balcerek (1922-1995), Leszek Gilejko
Adam Andrzejewski (1914-1998), Maciej Cesarski
Czesław Strzeszewski (1903-1999), Stanisław Kowalczyk
















   Książka została zaprezentowana po raz pierwszy na XIX Konferencji Naukowej Polityków Społecznych, gdzie przewodnim tematem były Metody pomiaru i monitoring zjawisk społecznych w skali makro i mikroregionalnej. Konferencja odbywała się w dn. 28 - 30 maja 2001 r. w urokliwym miejscu Ustronie Wielkopolskie w Domu Pracy Twórczej, miejscu z ogromnym z bagażem historii i piękną tradycją. Urokliwy zakątek, prawdziwe ustronie, jakby oderwane od zgiełku świata. zatopione w zieleni drzew i krzewów, przełamywanych barwą majowych kwiatów. Czyż można sobie wymarzyć piękniejszy zakątek do naukowych dysput, wspomnień z przeszłości okraszonej niezwykłymi historiami starszego grona profesorskiego.

   Na pierwszą w swoim życiu konferencję polityków społecznych jechałam uczelnianym busem (wtedy z Akademii Ekonomicznej w Katowicach), razem z Panią Profesor Lucyną Frąckiewicz i niektórymi naukowcami z jej katedry. Niezapomniana podróż i jakże krótka! Wszystko za sprawą Pani Profesor, która miała niezwykły dar opowiadania dawnych historii, także związanych z jej życiem. Wtedy też dowiedziałam się, że jest ona wnuczką Juliana Fałata.
   Wielokrotnie miałam zaszczyt i przyjemność słuchać opowieści z jej życia wpisanych w burzliwą historię naszego kraju, które choć czasem się powielały to za każdym razem brzmiały inaczej.






Ustronie Wielkopolskie, Dom Pracy Twórczej


   Książka Przeszłość dla przyszłości w zamierzeniu miała być cykliczną serią o tematyce interdyscyplinarnej z wiodącą polityką społeczną.Wprawdzie rok później ukazała się publikacja z taką samą szatą graficzną o tytule: O roztropną politykę społecznąktórej redaktorem był nowy prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, Profesor Julian Auleytner. Książka została dedykowana wybitnemu naukowcowi, Antoniemu Rajkiewiczowi na jubileusz 80 - lecia.










   W kolejnych latach ukazywały się kolejne książki pod redakcją Pani Profesor, ale jakoś nie było sprzyjających okoliczności do kontynuacji tej serii, choć Pani Profesor wielokrotnie do tematu wracała i snuła plany "o wskrzeszeniu" dalszych części. Nigdy tak się jednak nie stało.

   Kiedy odeszła Pani Profesor Lucyna Frąckiewicz pozostała nie tylko pustka i żal ale zrodziła się myśl aby kontynuować jej zamierzenia jako cykliczne spotkania naukowe o tematyce społecznej w interdyscyplinarnym gronie naukowym.
Pierwsza konferencja naukowa "Przeszłość dla Przyszłości" była jednocześnie uczczeniem pierwszej rocznicy śmierci Pani Profesor Lucyny Frąckiewicz.
Od roku 2010 odbywają się cykliczne konferencje "Przeszłość dla Przyszłości". Łączą środowisko naukowe ze środowiskiem praktyków oraz mają charakter interdyscyplinarnego i międzypokoleniowego spojrzenia na wiele ważnych problemów i kwestii społecznych zarówno z perspektywy Polski jak i Europy oraz świata.



   W zamierzeniu strona będzie poświęcona nie tylko  konferencjom "Przeszłość dla Przyszłości". Został dodany podtytuł: nie tylko naukowe dysputy. Uważam bowiem, że All work and no play. Tak samo człowiek aby funkcjonować w skomplikowanym świecie nauki musi spoglądać wyżej i dookoła spoza książek, a współcześnie coraz częściej zza monitora.

   Życie jest bowiem cudem i darem, nie warto go trwonić, bo żaden dzień się nie powtórzy.
Eksperymentuj tu i teraz korzystając z doświadczeń przeszłości i nie czekaj na przyszłość tylko bądź jej kreatorem. Bo w życiu są rzeczy ważne i ważniejsze i warto czasem odłożyć książkę, wyłączyć komputer aby zobaczyć więcej...


Przeszłość nie powinna być przeszkodą dla przyszłości. Powinna ją wzbogacać, kreować, dodawać skrzydeł i umacniać w teraźniejszości.


   6 czerwca 2009 r. odeszła Pani Profesor Lucyna Frąckiewicz. 6 czerwca 2015 "Przeszłość dla Przyszłości" została otwarta w postaci strony. Strony, która nawiązuje do organizowanych cyklicznych konferencji naukowych "Przeszłość dla Przyszłości". Strony która prezentuje projekty, wspomina ludzi i wydarzenia. Okiem obserwatora, a czasem obiektywu zatrzymuje chwile, które dla autorki są ważne nie tylko jako naukowca ale człowieka, który z podziwem i pokorą patrzy na dorobek pokoleń, ale też coraz częściej ze smutkiem spogląda na regres nauki, zawiłe meandry biurokracji i coraz częściej szepcze: I don't know what to believe.






   Mimo wszystko z nadzieją w przyszłość i wiarą w człowieka. Strona naukowa - nienaukowa z zaproszeniem dla tych, którzy poza pogonią za punktami, awansami, karierą, widzą błękit nieba, słyszą głos dziecka, najcichszy szept pośród krzyku, potrafią bez zastanowienia wsiąść w samolot aby wypić kawę  w Tazza D'Oro Coffee lub unosząc wysoko głowę zadumać się na wielkością człowieka spoglądając na Santa Maria del Fiore na Piazza del Duomo...



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz