niedziela, 21 czerwca 2015

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – ku czci Starego Doktora









   Choć na końcu drogi jesteś sam, nie żyjesz dla siebie. Zawsze coś zostawiasz nawet jeśli o tym nie wiesz. Nawet jeśli tak nie uważasz. Więc zastanów się choć trochę jeśli robisz kolejny krok i ingerujesz w czyjeś życie.
   Jesteś człowiekiem, tak jak każde dziecko jest człowiekiem, ale dziecko jest dzieckiem. W tobie może być dużo z dziecka, ale dzieckiem nie jesteś.

   Umysł czasem się pali nad wyrwaną z kontekstu frazą Janusza Korczaka: Nie ma dzieci są ludzie.  Korczak doskonale wiedział, że w tych małych istotach są dzieci, które mają prawo do dzieciństwa, zabawy, płaczu, śmiechu, miłości i błędów. W jego bogatej twórczości i badaniach był jasny przekaz, że każde dziecko jest wyjątkowe, niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, nawet jeśli jest bliźniakiem. Każde, jeśli los da mu szansę, wyrośnie na indywidualność jedyną w swoim rodzaju. Zatem dziecko to człowiek ale nie dorosły. Dziecko to dziecko. Pozwólmy mu być zatem dzieckiem i to jak najdłużej, bowiem Dziecko nie może myśleć «jak dorosły», ale może dziecięco zastanawiać się nad poważnymi zagadnieniami dorosłych; brak wiedzy i doświadczenia zmusza je, by inaczej myślało”. Dlatego: ”Nie ma dzieci – są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć” i kiedy zaczniesz czytać dalej, wtedy ta pierwsza część korczakowskiej myśli nabiera znaczenia. Dzieci to ludzie, bo dzieci to dzieci.

   Rok 2012 był rokiem Janusza Korczaka. Gdyby żył ten skromny doktor powiedziałby zapewne, że to rok dzieci, a nie jego rok.
 „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – ku czci Starego Doktora. Konferencja pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka odbyła się 20 czerwca 2012 r.  Wydarzenie miało miejsce w  gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach.  

    Zamarzyło mi się wtedy, aby na to wydarzenie przyjechał Rzecznik Praw Dziecka i udało się. Choć kosztowało to wiele zachodu, ustaleń, telefonów, w tym dniu Marek Michalak wylądował w Pyrzowicach, a służbowy samochód z Urzędu Marszałkowskiego przywiózł go wprost w piękne progi Sejmu Śląskiego. Wprawdzie potem uczestniczył jeszcze w kilku innych wydarzeniach na Śląsku, jednak moją osobistą satysfakcją były uśmiechy dzieci, ich radosne spojrzenia i radość, która przepełniała w tym dniu każdy zakątek Sejmu Śląskiego.

   To była konferencja, której adresatami sesji byli uczniowie śląskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. To dla nich studenci Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego przygotowali program słowno - plastyczny: „Kiedy śmieją się dzieci” oraz happening „Miejcie marzenia”. To dla nich przyleciał z Warszawy Rzecznik Praw Dziecka i przybyły inne ważne osoby, bowiem „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

   Konferencja została zainspirowana wieloma innymi ważnymi wydarzeniami, które miały miejsce zarówno wśród uczniów śląskich szkół jak i studentów Uniwersytetu Śląskiego. Studenci z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji (http://weinoe.us.edu.pl) zorganizowali dla uczniów szkół podstawowych warsztaty plastyczne inspirowane twórczością Janusza Korczaka, a prace zostały zaprezentowane na wystawie podczas konferencji.

   Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który objął to wydarzenie honorowym patronatem, zwracając się do dzieci powiedział: „Bardzo się cieszę, kiedy przyjeżdżam do tego miejsca. Kiedy tutaj jestem, zawsze jest mnóstwo dzieci. Spotykamy się dziś, by przypomnieć postać Janusza Korczaka. To był autentyczny przyjaciel dzieci. Potrafił z dziećmi rozmawiać, oraz wsłuchiwać się w głos dziecka. Pamiętajcie, że tak samo dziś macie  prawo zwrócić się o pomoc do mamy, taty, a także do rzecznika waszych praw. Jesteśmy po to, aby być dla was oparciem i przyjaciółmi".

   Dla uczestników konferencji było to niezwykłe przeżycie zwłaszcza, że Pan Minister wystąpił nie tylko z oficjalnym przemówieniem do dzieci, ale znalazł również czas aby odpowiedzieć  na pytania dzieci w przerwie oraz po zakończeniu konferencji.

   W wydarzeniu wzięła udział Prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Barbara Kożusznik oraz Dziekan WEiNoE prof. dr hab. Halina Rusek

Uczniowie byli nie tylko uczestnikami ale przygotowali również program artystyczny oddający charakter i profil działalności swoich szkół odwołujący się do dorobku Starego Doktora. Wśród grup prezentujących swoją twórczość pojawiły się następujące szkoły:
- Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka nr 3 w Czeladzi prezentująca duet uczniowski w programie „Mam w sobie wiarę”, a następnie występ pt. „Dlaczego Janusz Korczak?”,
- Szkoła Podstawowa nr 29 im. Janusza Korczaka w Bielsku – Białej zaprezentowała występ zespołu wokalnego „Iskierki”,
- Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka  w Cieszynie przyjechała do Katowic, by zaprezentować projekt pt. „Sejmik dziecięcy".

Całość spotkania przeplatały prezentacje studentów Uniwersytetu Śląskiego z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie (głównie członków Koła Edukacji Międzykulturowej). Studenci przygotowali program słowno-plastyczny „Kiedy śmieją się Dzieci”, w którym w poetycki sposób przypomnieli najważniejsze założenia idei korczakowskiej. Spotkanie zakończył happening pt. „Miejcie marzenia”. 

Działania podejmowane przez studentów na tą okoliczność trwają w cieszyńskiej uczelni od początku 2012 roku. Wśród nich była m.in. konferencja naukowa, a także działalność warsztatowa prowadzona w miejscowych przedszkolach, w których dzieci przygotowywały prace plastyczne obrazujące ideę Janusza Korczaka. Dzieła, które powstały podczas tych spotkań można było podziwiać na wystawie towarzyszącej czerwcowej konferencji.
Jednym słowem „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat...”, cały świat zaśmiał się w Katowicach podczas konferencji poświęconej Januszowi Korczakowi.






Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak












Prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Barbara Kożusznik





















Tyle wspaniałych dzieci i ja - kocham to zdjęcie



Takie wspaniałe i kreatywne, a do tego śliczne studentki - tylko na wydziale w Cieszynie (http://weinoe.us.edu.pl)


   Studentki z WEiNoE (http://weinoe.us.edu.pl), spisały się na medal. Kreatywne, zorganizowane dziewczęta, których zapał, śmiech i fantazja dodawały skrzydeł do pracy. To duża satysfakcja kiedy człowiek widzi, że "wypuszacza" w świat nie tylko dyplom z trzema literami ale świetnie przygotowane do pracy i do tego wartościowe osoby. Zajęcia zajęciami, egzaminy egzaminami, ale zawsze sprawdzamy się w konkretnym działaniu. Dziękuję dziewczęta.































   W zakończeniu happeningu studenci zwracając się do dzieci wypowiedzieli znaczące słowa o Starym Doktorze: Dziecko było jego światem, z nim związał świadomie swój los i życie. Ten ogromny depozyt humanistycznych wartości jest ponadczasowy …
Kim był? Żydzi mówią o nim, że Żyd, Polacy, że Polak. Choć pokorny i cichy, był wielkim człowiekiem. Jeśli was dzisiaj widzi, to pewnie się bardzo cieszy. Wypuśćmy więc latawce – balony na jego cześć. Niechaj to będzie jakże radosne WSPOMNIENIE o Starym Doktorze.
… i balony z życzeniami dzieci poleciały wysoko….















2 komentarze: