niedziela, 3 grudnia 2017

VIII konferencja "Przeszłość dla Przyszłości"











28 listopada 2017 r. miała miejsce VIII  interdyscyplinarna konferencja "Przeszłość dla Przyszłości" połączona z debatą „Senior w Przestrzeni publicznej”. Organizatorem konferencji i debaty był: Uniwersytet Śląski, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji, Zakład Pedagogiki Specjalnej, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi oraz UTW w Wodzisławiu Śl. Wydarzenie honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Starosta Powiatu Wodzisławskiego i Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego. Patronat medialny objął  „Dziennik Zachodni".

Na początku nastąpiła prezentacja dokonań UTW w Wodzisławiu, który obchodził X – lecie działalności.  W wystąpieniach naukowych. Ks. Prof. dr hab. Józef Budniak mówił o podstawach eutanatologii. Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego zachęcali do korzystania z tzw. kopert życia, które rozdawano na spotkaniu. To specjalne koperty w których umieszcza się dane o chorobach, przyjmowanych lekach... Kopertę umieszcza się w lodówce a na drzwiach przykleja się specjalną naklejkę. Taka informacja jest przydatna zwłaszcza ratownikom medycznym w przypadku interwencji. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego namawiali również, aby zgłaszać uwagi w sprawie polityki senioralnej. O potrzebie aktywności fizycznej dostosowanej do wieku i możliwości mówiła dr Izabela Zając-Gawlak, z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Zaprezentowała także kilka prostych ćwiczeń. W związku ze starzeniem się społeczeństw seniorzy wejdą w nowe role a ich oczekiwania związane ze starością będą zupełnie inne niż ich rodziców czy dziadków, co podkreślała dr Wiesława Walkowska.

W debacie „Senior w przestrzeni publicznej”, którą poprowadził redaktor Arkadiusz Biernat z „Dziennika Zachodniego" wzięli udział m.in. samorządowcy: zastępca prezydenta Wodzisławia Śl. Barbara Chrobok, burmistrz Radlina Barbara Magiera i członkini zarządu powiatu wodzisławskiego Janina Chlebik-Turek. W dyskusji wzięli udział również kierownicy gminnych ośrodków pomocy społecznej. Samorządowcy i urzędnicy podkreślali coraz większą rolę seniorów życiu publicznym. Seniorzy chcą aktywnie spędzać czas. Przykładem tego jest Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku, a także liczne stowarzyszenia działające na terenie powiatu wodzisławskiego. Często też angażują się w relacje międzypokoleniowe. Spotykają się z uczniami w przedszkolach, szkołach i opowiadają o naszych tradycjach, mówili urzędnicy i samorządowcy. Podkreślali, że współpraca z seniorami jest na coraz lepszym poziomie. Wskazywali jednak, że wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia w tej kwestii. Zamierzamy kontynuować współpracę na rzecz seniorów - słychać było na sali. Głos mogli zabrać również przysłuchujący się w debacie seniorzy. Wskazywali na wciąż liczne problemy i bariery w przestrzeni publicznej. 
- Ławki są tylko w centrach miast. Brakuje ich na peryferiach, w okolicach domów jednorodzinnych. Osoby starsze często chciałyby wyjść, nawet do centrum, ale nie mają gdzie usiąść i odpocząć po drodze - mówiła jedna z zebranych. Wskazano też na inne problemy w infrastrukturze. 
- Chodniki są krzywe, wciąż jest wiele barier. Osoby na wózkach inwalidzkich mają problem poruszać się po miastach. Nie widać osób z tzw. balkonikami, bo miasta nie są przystosowane do ich potrzeb - dodano. Odpowiadając, Barbara Chrobok tłumaczyła, że bariery w infrastrukturze są na bieżąco likwidowane. Dodała, że to często nie jest jednak jedyny problem. Osoby starsze często wstydzą się wyjść z balkonikami. Potrzeba zmiany mentalności. Tutaj leży główny problem - podkreśliła. Janina Chlebik -Turek wskazała, że zmiana mentalności potrzebna jest w postrzeganiu Domów Pomocy Społecznej, gdzie przebywają seniorzy. - Nie oddajemy tam seniorów, tylko powierzamy w opiekę. W takich ośrodkach też toczy się życie. Są kawiarnie, kluby. Warto o tym pamiętać - mówiła. Seniorzy zebrani na sali wskazywali na problemy finansowe. Podkreślali, że emerytury i renty są często zbyt niskie by zaspokoić podstawowe potrzeby, nie mówiąc już o dodatkowych zajęciach. Apelowali o większą pomoc państwa i samorządów. Wskazywali na liczne problemy w służbie zdrowia, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp do specjalistów. W zamian usłyszeli, że w budynku szpitala w Rydułtowach ma powstać centrum leczenia chorób wieku podeszłego. 
Debatę podsumowała dr Wiesława Walkowska z Uniwersytetu Śląskiego. - Województwo śląskie będzie jednym z najstarszych w kraju. Te problemy nie ominą powiatu wodzisławskiego. Ważne jest, aby zrobić wspólną strategię polityki senioralnej dla całego powiatu, włączając w to wszystkie gminy. Bardzo dobrze, że mamy aktywnych seniorów. Uniwersytet Trzeciego Wieku jest piękną wizytówką. Ale nie można zapomnieć o chorych, wykluczonych, o tych którzy są samotni. Nam są potrzebne rady seniorów, kluby seniora, dzienne domy opieki. Potrzebna jest też skoordynowana opieka geriatryczna, ale także hospicja, w tym hospicjum domowe. To są problemy i wyzwania przed którymi stoi powiat.






























Organizując konferencję kontaktowałam się z wszystkimi gminami w powiecie wodzisławskim. Miałam możliwość poznania jak funkcjonują urzędy od strony organizacyjnej. Jaki jest przepływ informacji i jak kompetentni są urzędnicy. Zawsze mnie to szczególnie interesuje jako osobę prowadzącą zajęcia z organizacji i zarządzania. Czasem nawet podkreślam studentom: Chcesz wiedzieć jak funkcjonuje organizacja - przedzwoń. Oczywiście nie jest to jedyny wyznacznik ale bardzo ważny.  Podsumowując mogę stwierdzić, że urzędy funkcjonują na 5 a nawet  5 z plusem za wyjątkiem jednej gminy, której z obiektywnym smutkiem mogę wystawić  „zero”. Jaka to gmina? To już pozostanie moją tajemnicą bowiem moim celem była i jest integracja polityki senioralnej powiatu, stworzenie wspólnej strategii. Nie było natomiast zamierzeniem pokazywanie słabych i beznadziejnych stron niektórych urzędników. Z nadzieją na współpracę z całym powiatem dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali, przybyli, zabierali głos w dyskusji i pomagali mi przy organizacji wydarzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz