poniedziałek, 16 maja 2016

Gerontologia w lokalnych działaniach - VII konferencja "Przeszłość dla Przyszłości"












VII konferencja "Przeszłość dla Przyszłości" - Gerontologia W lokalnych działaniach, odbędzie się 7 czerwca w Jastrzębiu Zdroju. 
Konferencja została objęta HONOROWYM PATRONATEM Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
oraz
JM REKTORA UNIWERSYTETU ŚLĄSKIGO 
Prof. dr hab. Wiesława Banysia
Patronatem Dziekana Wydziału Etnologii o Nauk o Edukacji
Prof. dr hab. Zenona Gajdzicy



Celem konferencji jest zwrócenie uwagi jak ważne są lokalne działania dotyczące seniorów, uwzględniające nie tylko ich potrzeby ale również angażujące ich w działania.  W konferencji zostaną poruszone współczesne trendy w gerontologii poparte nie tylko doświadczeniami polskimi ale także europejskimi. Konferencja skupia się również na aspektach zdrowotnych w tym rehabilitacyjnych oraz promowaniu wśród seniorów zdrowego i aktywnego stylu życia. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane przykłady dobrych praktyk i rozwiązań lokalnych.

Zachodzące zmiany w podejściu do starości skłaniają do dyskusji i refleksji  nad współczesnym  kształtem  polityki senioralnej. Starzenie się społeczeństw rodzi potrzebę wypracowania nowych form współpracy ze szczególnym uwzględnieniem solidarności międzypokoleniowej.  Pośród wielu aspektów zdrowego starzenia niezwykle ważne jest uwzględnienie zdrowia, zdrowego stylu życia oraz aktywności w trakcie całego życia.


Mówiąc o seniorach należy uwzględnić aspekt międzypokoleniowy. Wydarzenie zostanie uświetnione występem Kamili Wiśniewskiej, 13 – letniej skrzypaczki.




Kamila Wiśniewska


Kamila jest uczennicą 1 a gimnazjum nr 6 w Jastrzębiu - Zdroju oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jastrzębiu Zdroju. Na skrzypcach gra od siedmiu lat. W roku 2011 uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Cieszynie. Swoim repertuarem skrzypcowym  uświetniła Międzynarodowe Zawody Pływaniu w płetwach, Grand Prix Polski pływaniu w płetwach w Jastrzębiu – Zdroju w latach 2014, 2015 oraz na podsumowaniu  roku sportowego 2014 i 2015.



W dyskusji i wystąpieniach zabiorą głos naukowcy oraz praktycy z różnych ośrodków naukowych oraz instytucji.







Sylwetki prelegentów:




Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta

Specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog. Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM w Katowicach. Uhonorowana prestiżową nagrodą „Lekarz – Przyjacielem Kobiety” – i to sedno jej powołania – od trzydziestu lat prowadzi praktykę lekarską, lecząc, edukując i wspierając kobiety z całej Polski, przezwyciężając wraz z nimi choroby. Autorka ponad 200 publikacji naukowych. Przewodnicząca Sekcji Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Wiceprzewodnicząca Sekcji Menopauzy i Andropauzy PTG, Przewodnicząca Rady Programowej Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet.Przez całe “życie medyczne” walczy o trzy priorytety:
- o profilaktykę w medycynie;
- o walkę z nałogami;
- o równe prawa kobiet.






Dr n. o zdrowiu Mariola Czajkowska

Położna, kierownik Zakładu Propedeutyki Położnictwa  Katedry Zdrowia Kobiety Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach SUM. "Nie akceptuje poczucia porażki" - dlatego tak aktywnie uczestniczy w programach i projektach dotyczących prewencji zdrowia. Od ponad 20 lat pracuje jako położna, towarzysząc Kobiecie na każdym etapie Jej życia od urodzenia, aż do śmierci, docierając do różnych środowisk. Autorka ponad 80 publikacji naukowych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Położnych,  członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Położnych International Confederation of Midwives (ICM),a także Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni.





dr hab. Bogusław Dziadzia

Medioznawca, socjolog, artysta. Od roku 1999 pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Zakładzie Edukacji Kulturalnej. Absolwent Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego (w pracowni malarstwa profesora Jerzego Wrońskiego i Adama Molendy, broniąc pracy magisterskiej magisterskiej dotyczącej kulturowo–filozoficznych obszarów współistnienia sztuk plastycznych z muzyką, napisaną pod merytorycznym kierunkiem prof. Katarzyny Olbrycht). Doktorat „Manipulacja a media. Socjologiczne studium manipulacji multimedialnej” obronił w czerwcu 2003 roku. Promotorem w przewodzie doktorskim był profesor Wojciech Świątkiewicz.Członek Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Współzałożyciel Fundacji Animacji Społeczno-Kulturalnej. Na co dzień związany z Wydziałem Etnologii i Nauk o Edukacji (Uniwersytet Śląski), gdzie prowadzi zajęcia dotyczące problematyki komunikowania masowego, kultury popularnej, socjologii sztuki, socjologii reklamy oraz andragogiki. Autor książek "Wpływ mediów. Konteksty Społeczno-Edukacyjne" oraz "Horyzonty kultury filmowej" (współautorem jest Ewelina Konieczna). Poza pracą naukowo-dydaktyczną zajmuje się praktycznymi wymiarami animacji i upowszechniania kultury, uprawia malarstwo sztalugowe, fotografię oraz projektowanie graficzne.
Najnowszą jego książką jest: Naznaczeni popkulturą. Media elektroniczne i przemiany prowincji, Wydawnictwo Naukowe Katedra, Gdańsk 2014.






Ks. dr hab. Grzegorz Polok

Kierownik Akademickich Warsztatów Pedagogicznych oraz adiunkt w Katedrze Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, duszpasterz akademicki. Od kilku lat zajmuje się problematyką związaną z etyką działalności gospodarczej, etyką w Public Relations, etosem nauczyciela akademickiego, z katolicką nauką społeczną oraz  zagadnieniem dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.
Autor między innymi takich publikacji jak: Najważniejsze wartości studentów pierwszego roku Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Katowice 2006; Rozwinąć skrzydła, Katowice 2009-15, IX wydań; W drodze do siebie, Katowice 2010; Instytucjonalne formy wsparcia młodzieży akademickiej pochodzącej z rodzin dysfunkcyjnych, Katowice 2015; Spread your wings: to those people who did not get to know the joy of childhood and adolescence, Katowice 2015;  Spiegare le ali, Katowice 2016; Die Flügel ausbreiten, Katowice 2016 ; jako współautor: Społeczne, polityczne i gospodarcze elementy demokracji personalistycznej, Katowice 2006; Osoba – cnota – wartość, wybrane zagadnienia z etyki nauczyciela akademickiego,
Katowice 2007; Etyczne aspekty wychowania w szkole wyższej, Katowice 2008;
Aksjologia w czasach kultury młodości, Katowice 2012; Prawe sumienie – luksus czy powinność?, Katowice 2013






dr Michał Kapias

Absolwent Wydziału Filozoficznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Adiunkt na Katedrze Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
W swych naukowych zainteresowaniach oscyluje wokół zagadnień personalizmu i antropologii oraz problematyki etyki społeczno - politycznej (zwłaszcza etyki biznesu i społecznej odpowiedzialności). Podejmuje także kwestie dotyczące etyki w szkolnictwie wyższym. Publikuje artykuły w wielu pracach zbiorowych, jest także współautorem następujących książek: „Społeczne, polityczne i gospodarcze elementy demokracji personalistycznej”; „Osoba – Cnota – Wartość. Wybrane zagadnienia z etyki nauczyciela akademickiego”; „Etyczne aspekty wychowania w szkole wyższej”, „Aksjologia w czasach kultury młodości – szkic do portretu”, „Prawe sumienie człowieka – luksus czy powinność?” Współredagował także: „Kryzys w rodzinie czy rodzina w kryzysie? Społeczno - moralne problemy współczesnej rodziny” oraz „Społeczna odpowiedzialność w przestrzeni publicznej. Strategie i społeczne znaczenie”.






dr Izabela Zając-Gawlak

Dr n. o kult. fiz.;mgr fizjoterapii specjalność zarządzanie w fizjoterapii; mgr wychowania fizycznego, specjalność korekcja wad postawy.
Adiunkt w Zakładzie Specjalnej Edukacji Fizycznej  w Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Koordynator specjalności: Funkcjonalny trening zdrowotny osób w średnim i starszym wieku.
Członek Śląskiej Rady ds. Seniorów, kierownik projektu naukowego: „Aktywność ruchowa jako niezbędny element pomyślnego starzenia".
Współpracuje naukowo z Katedrą Kinantropologii Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu w ramach grantów: “Research of Seniors at the University of Third Age – A Change in Physical Activity Behavior Using Pedometers and the INDARES System (grant zakończony) oraz  Association between obesity and physical inactivity in older adults” (obecnie realizowany). Współpracuje ze Szpitalem Geriatrycznym im. JP II w Katowicach w ramach wspólnych projektów badawczych. Współpracuje z Uniwersytetami Trzeciego Wieku w ramach promocji zdrowego starzenia.








mgr Iwona Dąbrowska

Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – politolog społeczny. Ukończyła studia podyplomowe – Zarządzanie Placówkami Pomocy Społecznej, oraz studia podyplomowe kwalifikujące do nauczania przedmiotu Opieka Andragogiczna i Pielęgnacyjna.
Od 2010 zarządza Dziennym Domem Pomocy Społecznej w Katowicach. Jest wieloletnim współpracownikiem  Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Nauk Społecznych. Prowadzi zajęć na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy UŚ. Jest członek Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego oraz członekiem Rady Polityki Senioralnej w latach 2013-2015 przy MRPiPS. Mediator sądowy





mgr inż. Ania Krachało

Jest refleksologiem, hirudoterapeutą, dietetykiem TMC, ukończyła kurs ziołolecznictwa TCM, ale przede wszystkim jestem nauczycielem ashtanga jogi.
O sobie mówi:
Praktyka jest dla mnie częścią życia, mając w sercu słowa mojego hinduskiego nauczyciela Balu Thevar…bo ashtanga jest, jak życie. Spotkanie z ashtangą było pięknym doświadczeniem i chwilą, która trwa do dziś. Od pięciu lat szkolę się w Indiach. Najpierw Lino Miele, później She Shadri i Ajay Kumar, aż w końcu trafiłam na Balu.

Wyjeżdżam doskonalić siebie i swoją praktykę. Wyjeżdżam nabierać doświadczenia jako nauczyciel z nadzieją, że jak wrócę wciąż będziecie w naszej szkole i będę mogła dzielić się tym, co sama dostaję od Balu. Wyjeżdżam przekraczać swoje granice ciała i umysłu i dotykać ogromnej radości i spokoju, jakie płyną z codziennych spotkań ze sobą na macie.

Otworzenie PRANY było spełnieniem moich marzeń, inspiracją po rozmowach z Balu. Szkoła jest bowiem moim miejscem, gdzie spotykam Was i gdzie rozwija się miłość do ashtangi, gdzie obserwuję Wasz powrót do zdrowi i gdzie wspólnie tworzymy pranę – energię życia. Dzielę ją z cudownymi nauczycielami.






Małgorzata Szymczyk

Smovey Coach, Lomi Lomi Nui Praktitioner, Refleksolog, Praktyk Quantum Entrainment, Motywatorka i Propagatorka holistycznego i świadomego stylu życia.
O sobie mówi:
Tematy dotyczące zdrowia, metod zachowania wspaniałej kondycji, świadomego i pełnego radości życia od zawsze były moją pasją. Realizowałam ją kształcąc się w krakowskim Medycznym Studium Pomaturalnym na kierunku Technik Dietetyk a także zdobywając wiedzę na kursach i szkoleniach z zakresu masażu oraz różnorodnych metod radzenia sobie z mentalnym i emocjonalnymi problemami.
Spędzając ostatnie 26 lat w Austrii miałam możliwość zapoznania się z wieloma nowatorskimi technikami. Tam też poznałam wspaniały przyrząd smovey® czyli  VIBROSWING  SYSTEM, wynaleziony przez Hansa Salzwimmera. Obserwując niezwykłe efekty działania smovey® zdecydowałam się popularyzować go również w Polsce.
Moją misją jest: propagowanie pierścieni wibracyjnych SMOVEY zaangażowane uczestnictwo w działaniach na rzecz zdrowia wszystkich grup socjalnych i wiekowych. Propagowanie świadomego i aktywnego dbania o zdrowie fizyczne, psychiczne i socjalne. Współpraca z organizacjami oraz osobami reprezentującymi podobne cele. Aktywizowanie grup osób starszych.




W ramach konferencji będzie miała miejsce wystawa kreatywnej, uzdolnionej nauczycielki -  artystki, pełnej pasji i optymizmu życiowego, Janiny Bogusz - Wiśniewskiej.




mgr Janina Bogusz- Wiśniewska

Nauczyciel plastyki od 30 lat, malarka i artystka.
O sobie mówi:
Ukończyłam Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku - Białej, Studia Pedagogiczno-Artystyczne 5- letnie na UŚ filia w Cieszynie. Studia Podyplomowe Pedagogika Sztuki: Plastyka i Wiedza o Kulturze w IDN Wiedza w Katowicach filia Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium.
Brałam udział w licznych plastycznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Jastrzębiu – Zdroju, Żorach, Łaziskach Górnych, Rybniku, Radlinie, Olzie,Tychach. Prowadziłam warsztaty z rysunku twarzy w Wodzisławiu Śl. w SP 16 (Zawada). Zorganizowałam kilka wystaw fotograficznych. Otrzymałam wyróżnienie 2013 roku w konkursie fotograficznym „My Jastrzębianie” z okazji  50 - lecia miasta.
Moją pasją jest rysunek i malarstwo oraz fotografia. To, co widzę jest kawałkiem naszego świata. Mam nadzieję, że po obejrzeniu tej wystawy świat stanie się piękniejszy, jaśniejszy, pełen barw i światła. Moją pasją jest rysunek, malarstwo oraz fotografia. Kocham też podróże. Pasje te doskonale ze sobą współgrają, pozwalając widzieć piękniejszą stronę rzeczywistości.


Prelegentka i prowadząca konferencję:



Dr Wiesława Walkowska

Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Śląskiego, pedagog i polityk społeczny, członek zespołu opracowującego Strategię Polityki Społecznej Województwa Śląskiego na lata 2006-2020, ekspert w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, członek Rady ds. Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, której efektem jest opracowanie Założeń Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014–2020, członek Śląskiej Rady ds. Seniorów, przewodnicząca Akademickiego Stowarzyszenia Pomocy Społecznej, organizatorka cyklicznych, interdyscyplinarnych konferencji „Przeszłość dla Przyszłości”, o tematyce społecznej. Społecznik i wolontariuszka m.in. na Ukrainie wśród dzieci biednych i wykluczonych.
Członek Polskiego Towarzystwa Polityków Społecznych, Międzynarodowej Platformy Interregional Platform for Ageing, Healt and Wellbeing, uczestniczka międzynarodeowego projektu Building Bridges between Senior Citizens and Students in the Elderly Care in the EU, członek międzynarodowego projektu: The International Study of Leadership Development in Higher Education (ISLDHE).

Zainteresowania badawcze: pedagogika włączająca, gerontologia, polityka społeczna szczególnie w zakresie wykluczenia społecznego dzieci, młodzieży i osób starszych, aktywność i aktywizacja seniorów, aspekty zdrowotne - starzenie się w zdrowiu, rozwój lokalny i spójność społeczna, lokalna polityka publiczna na rzecz zdrowego starzenia. Autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych, w tym prac zbiorowych.








Konferencja odbędzie się 7 czerwca, w Jastrzębiu Zdroju, w Domu Zdrojowym przy ul. M. Witczaka 5, rozpoczęcie o godz. 10.00.



Zaproszenie

…………………………………………………………………………………………………..

Uniwersytet Śląski, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji
Zakład Pedagogiki Specjalnej
Uniwersytet III Wieku w Jastrzębiu Zdroju
mają zaszczyt zaprosić

na VII konferencję „Przeszłość dla Przyszłości”
Gerontologia w lokalnych działaniach,
która odbędzie się 7 czerwca  2016 r.
 o godzinie 10.00 w SALI DOMU ZDROJOWEGO  w Jastrzębiu- Zdroju

przy ulicy Witczaka 5



VII Konferencja „Przeszłość dla Przyszłości” Gerontologia w lokalnych działaniach

- Program konferencji -

10.00  Powitanie gości i uczestników – Dziekan WEiNoE, UŚ, prof. dr hab. Zenon Gajdzica
Występ 13 skrzypaczki Kamili Wiśniewskiej

10.20 – 12.00 Prowadzenie konferencji: dr Wiesława Walkowska, UŚ

- Trzeci wiek, drugie życie - o wadze niepoddawania się stereotypom - dr hab. Bogusław Dziadzia, UŚ
- Profilaktyka zdrowia kobiety -  prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, dr n. o zdrowiu Mariola Czajkowska, SUM
- Godność osoby starszej w ujęciu personalistycznym - ks. dr hab. Grzegorz Polok, dr Michał Kapias, UE w Katowicach
- Aktywność ruchowa jako  niezbędny element pomyślnego starzeniadr n. o kult. fiz. Izabela Zając-Gawlak, AWF w Katowicach
- Dzienny Dom Pomocy Społecznej – Dajemy Dobro - oddalamy samotność mgr Iwona -Dąbrowska, DPS w Katowicach
- Styl życia seniorów, mam na to wpływdr Wiesława Walkowska, UŚ

12.00 – 12.30 przerwa
12.30 II część konferencji

- Promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia seniorów na przykładzie działalności wybranych instytucji i organizacji działających na Śląsku Cieszyńskim - dr Katarzyna Jas, UŚ

- Joga dla każdego, bez względu na wiekmgr inż. Ania Krachało, Centrum Prana

- Smovey - zatrzymaj czas w zdrowiu - Małgorzata Szymczyk VITA SPOT

13.45 podsumowanie i zakończenie konferencji


Organizatorzy Konferencji:

- Uniwersytet Śląski, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji, Zakład Pedagogiki Specjalnej
- Uniwersytet III Wieku w Jastrzębiu Zdroju
- przy współudziale zespołu ds. zdrowia i aktywności fizycznej pod przewodnictwem prof. Violetty Skrzypulec-Plinty, Śląska Rada ds. Seniorów



Zespół organizacyjny:
- dr Wiesława Walkowska, UŚ  
- mgr  Krystyna Jurewicz
- mgr Irena  Kempny


Kto jeszcze nie widział Parku Zdrojowego ma okazję zobaczyć to urokliwe miejsce oraz wysłuchać ciekawych prelekcji, nie tylko dowiedzieć się o zdrowym stylu życia ale degustować zdrowe przysmaki, które pozwolą zatrzymać zdrowie, dodać energii i przyjaznego spojrzenia na rzeczywistość i życie.


W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam
Wiesława Walkowska

Kontakt:



1 komentarz:

  1. Trudnosci w radzeniu sobie z wydatkami i projektami?
    Uzyskaj pożyczki od 2000 euro do 900.000 euro.
    Inwestujemy również w duże projekty. Prześlij swoje projekty i uzyskaj finansowanie.
    Jestesmy gotowi pomoc ci w tych trudnych czasach.
    Skontaktuj sie z nami prywatnie, aby uzyskac wiecej informacji.
    E-mail: area.of.finance13@gmail.com
    Whatsapp: +33756841623

    OdpowiedzUsuń