środa, 31 stycznia 2018

Śląski Festiwal Nauki - 2017









Śląski Festiwal Nauki KATOWICE 2017 odbywał się w dn. 30 listopada - 2 grudnia. Głównym miejscem festiwalowych wydarzeń było Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach: 1 i 2 grudnia, natomiast 30 listopada na scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego odbył się prolog festiwalu pod hasłem „Science on Stage”.
Już po raz drugi największe śląskie uczelnie, z Uniwersytetem Śląskim na czele, oraz Miasto Katowice połączyły siły, aby pokazać całej społeczności regionu śląskiego, że nauka może być zabawą oraz, że codzienną pracę badaczy z różnych dziedzin da się przedstawić w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego.



Program pierwszego dnia ŚFN został podzielony na trzy części. W części pierwszej na deskach Teatru Śląskiego prezentowały się młodzieżowe teatry naukowe z całej Polski. Część druga, zatytułowana „Myślenie na scenie”, to debata naukowa, w której jej moderator prof. Tadeusz Sławek pytał, czy nauka może nas uratować, a odpowiedzi udzielali znakomici profesorowie. W części trzeciej w spektaklu „Obertaniec-oberwaniec” zaprezentował się publiczności Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”. „Obertaniec-oberwaniec” to nowatorski projekt muzyczno-taneczny, w którym tradycyjny taniec ludowy zyskuje nowoczesną formę.


Drugi i trzeci dzień ŚFN KATOWICE 2017 to już ogrom wydarzeń rozgrywających się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Przestrzeń festiwalową, poza sceną główną, stanowiło 6 obszarów wiedzy: nauk humanistyczno-społecznych, przyrodniczych, ścisłych, technicznych, medycznych oraz sztuki. Zaprezentowało się  ponad 200 stanowisk, na których miały miejsce niezliczone ilości pokazów, warsztatów i eksperymentów popularyzujących naukę.

Przystanek Nauka to z kolei próba jeszcze odważniejszego wyjścia ludzi nauki do „zwykłego człowieka”. Uczestnicy ŚFN KATOWICE 2017 na specjalnie utworzonych w przestrzeni festiwalowej przystankach mogli porozmawiać z zaproszonymi reprezentantami świata nauki oraz innymi ciekawymi gośćmi. Przy każdym przystanku znajdowały się tablice z „rozkładami jazdy”, a na nich dokładny program, czyli z kim, kiedy i o czym można podyskutować.








Mój wkład w Śląski festiwal Nauki to trzy panele połączone z prelekcjami i warsztatami.


Lunch box dla studenta i nie tylko


Wykład połączony z warsztatami: Historia kanapki oraz nawiązanie do kanapki starszej niż wydział (WEiNoE). Przykłady zdrowych i szybkich posiłków na każdą kieszeń – bo zdrowo to nie znaczy drogo. Wegetariańskie warsztaty kulinarne i przykłady zdrowych dań do lunch boxa, porady dietetyczek i możliwość pomiaru składu masy ciała. Dietetyczki Paulina Hetwer, Lidia Starczewska udzielały porad na temat zdrowego odżywiania.




Jak to z „tatarką poganką” było


Prelekcja - wykład połączony z warsztatami kulinarnymi. Gdzie historia przeplata się z legendą czyli nawiązanie do historycznych wydarzeń z 1241 r. i  najazdu mongolskiego na Polskę. Według legendy to właśnie Tatarom zawdzięczamy kaszę zwaną kiedyś „tatarką poganką” i „pogańskim zielem”. Prelekcja połączona z warsztatami, degustacją kaszy i  przykładem prostych do przyrządzenia dań.



Czy „tatarkę pogankę” zawdzięczamy Tatarom? Nawiązanie do legendy i historii. Gościem specjalnym był prof. Z. Woźniczka, który wyjaśniał fakty historyczne oraz ile w legendach może być prawdy historycznej.


__________________________________________________________________________________________