niedziela, 28 lutego 2016

Ukraiński winegret









    Wprawdzie wiosna tuż, tuż jednak owo zmęczenie i brak energii „na przedwiośniu” daje się większości z nas we znaki. Pogoda zimą była kapryśna i często nijaka. Niektórzy zdążyli się wyszaleć na nartach. Muszę przyznać, że  w tym roku – z różnych przyczyn – białego szaleństwa była u mnie namiastka. Gdybym jednak miała wybierać narty czy ciepłe morze, to bez wahania to drugie.

    Zanim zawita słoneczna wiosna przyda się coś na wzmocnienie. Przepis, który podaję jest historyczny bowiem pochodzi z XIX w. Choć nazywa się ukraiński winegret to przywędrował do Rosji i na Ukrainę z północno-zachodniej Europy. W pierwotnej wersji mianem winegretu określane były nie tylko gotowane warzywa ale również mięso skrapiane octem. Takie były początki znanych powszechnie w kuchni skandynawskiej i niemieckiej sałatek.







    Ukraiński winegret jadłam w Kijowie bowiem z podróży staram się również przywozić charakterystyczne, nowe smaki. Dowiedziałam się również, że sałatka ma różne wersje. Może być z fasolą, ogórkiem kiszonym, a nawet śledziem. Bazą są jednak buraki. Do sałatki wykorzystuje się bazowe produkty kuchni polskiej. Jest nie tylko smaczna i pożywna ale jest bombą witaminową tak potrzebną na przedwiośniu


Ukraiński winegret

Składniki:
  • 2 średnie buraki
  • 2 średnie ziemniaki
  • 2 marchewki
  • szklanka zielonego groszku (mrożony)
  • szklanka kiszonej kapusty
  • 1 cebula lub 2 mniejsze
  • 5 łyżek octu winnego (może być więcej)
  • 3-4 łyżki oliwy z oliwek
  • sól i pieprz do smaku


Jak zrobić sałatkę?

- buraki najlepiej upiecz w żaroodpornym naczyniu w piekarniku (około 2 godz. w temperaturze 180 stopni), kiedy przestygną obierz i pokrój w kostkę 
- mrożony groszek blanszuj w wodzie i odcedź na sitku
- ugotuj pozostałe warzywa do miękkości, kiedy przestygną pokrój w kostkę
- posiekaj cebulę w drobną kostkę
- posiekaj kapustę kiszoną 
- wymieszaj wszystkie warzywa
- dodaj ocet winny i oliwę, wymieszaj
- dopraw solą i pieprzem, wymieszaj
- sałatkę włóż do lodówki przynajmniej na godzinę aby „przegryzły” się smaki


Moja rada:

- warto upiec więcej buraków w piekarniku aby nie marnować energii, zawsze można je użyć do innych dań, lub zrobić najpyszniejszą sałatkę buraczaną
- buraki w piekarniku zachowują więcej witamin i są słodsze











Skusicie się? :)

piątek, 19 lutego 2016

Rada ds. Polityki Senioralnej - solidarność międzypokoleniowa








    Przełomowym rokiem dla wielu inicjatyw międzypokoleniowych był rok 2012, który został zainicjowany przez Radę Europy jako Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

    Statystycznie ludność świata co sekundę powiększa się o trzy osoby – bowiem w ciągu sekundy rodzi się na świecie pięcioro dzieci a dwie osoby umierają. Chociaż przeludnienie jest globalnym problemem i wyzwaniem XXI wieku, to nie dotyczy to Europy. Europa ma poważny problem z demografią, bowiem boryka się z zastępowalnością pokoleń i starzeniem się społeczeństw. Choć wydłuża się przeciętne życie ludzkie to Europa demograficznie się kurczy. Polska znajduje się w czołówce państw z kryzysem demograficznym. Rodzi to wiele problemów w przyszłości i konieczność budowania społeczeństwa otwartego na wszystkie grupy wiekowe, stąd też tak ważne jest, aby w większości działań uwzględniać solidarność międzypokoleniową i uczyć solidarności międzypokoleniowej.


    W lutym 2013 r. przez Ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza została powołana, jako organ pomocniczy Rada ds. Polityki Senioralnej. Od tego czasu miałam przyjemność pracować z wieloma wspaniałymi ludźmi z całej Polski. Odbyło się wiele spotkań -  wtedy jeszcze w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz w  Sejmie. Brałam udział w licznych wydarzeniach i konferencjach. Współpracowałam także ze środowiskiem lokalnym.

















Były i takie widoki...














     Efektem wielu konsultacji i prac był końcowy dokument: ZałożeniaDługofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014–2020, który został przyjęty 24 grudnia 2013 r. uchwałą nr 238 Rady Ministrów i opublikowany w Monitorze Polskim 4 lutego 2014 r. (Poz. 118.)

    Jest to dokument o charakterze bardzo ogólnym, dający ramy i wytyczne do działań na wszystkich szczeblach administracji i polityki lokalnej. W założeniach zostało napisane:
Polityka senioralna jest to ogół celowych działań organów administracji publicznej wszystkich szczebli oraz innych organizacji i instytucji, które realizują zadania i inicjatywy kształtujące warunki godnego i zdrowego starzenia się.

    Celem polityki senioralnej w Polsce będzie wspieranie i zapewnienie możliwości aktywnego starzenia się w zdrowiu oraz możliwości prowadzenia w dalszym ciągu samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia, nawet przy pewnych ograniczeniach funkcjonalnych.

Założenia, choć mają charakter ramowy, to jednocześnie stanowią konkretny zestaw koniecznych działań w obszarze polityki senioralnej w Polsce, który jest kierowany do szerokiego grona odbiorców. Po pierwsze do społeczeństwa, które ze względu na swoje kompetencje i potencjał stanowi kluczowy element w procesie budowania i rozwoju polityki aktywnego i zdrowego starzenia się.

Po drugie do władz publicznych wszystkich szczebli, sektora prywatnego oraz pozarządowego i partnerów społecznych, których działania pozwolą na odpowiednie zagospodarowanie aktywów wynikających z wydłużania życia. Tak zdefiniowani adresaci działań, w obszarze polityki senioralnej oraz ich ścisła wzajemna współpraca, będą stanowiły o skuteczności realizacji głównego celu polityki senioralnej – poprawy sytuacji osób starszych dla godnego starzenia się w dobrym zdrowiu.



    Gdyby popatrzeć na mapę Polski widać jak wiele się zmieniło i zmienia w obszarze polityki senioralnej i jak wiele jest jeszcze do zrobienia uwzględniając zróżnicowanie społeczne i regionalne oraz demografię.





    W 2015 r. przez Marszałka Województwa Śląskiego została powołana Śląska Rada ds. Seniorów. W jej skład weszli eksperci różnych dziedzin: naukowcy, praktycy, ludzie młodzi i w wieku senioralnym. Myślę, że kompetentna ekipa nie tylko wytyczy ramy działań dla polityki wojewódzkiej ale też podejmie szereg inicjatyw dla seniorów i działań międzypokoleniowych.



















Post ten kieruję również z intencją uwag, pomysłów, działań, dla polityki senioralnej naszego województwa, z uwzględnieniem zwłaszcza postulatów lokalnych. Właśnie na tej płaszczyźnie wszelkie inicjatywy przynoszą najlepsze rezultaty. Czekam więc na uwagi i propozycje ze strony czytających i obiecuję, że na bieżąco będę informować o wszelkiej działalności.