Przeszłość to wszystko to co za nami i co minęło, mimo to po tym co minęło zawsze coś pozostaje. Nawet jeśli nam się tak nie wydaje i myślimy, że nie żyjemy przeszłością - to ona i tak w nas jest. Przeszłość to nasze wspomnienia, doświadczenia, zdobyty kapitał, który buduje przyszłość, a marzenia dodają mu skrzydeł. Czy przeszłość może być pustką? Pewnie są i tacy, którzy tak czują i myślą, ale z pewnością tak nie jest, bo zawsze jest coś za nami, nawet owa pustka.
Na to kim jesteśmy składa się cała mozaika zdarzeń, naszych dążeń, pracowitości i lenistwa. Wzlotów i upadków, przypadkowych i zaplanowanych sytuacji. Zawsze w tym wszystkim jest człowiek, wielka zagadka tego świata.
Myśl o I konferencji "Przeszłość dla Przyszłości" zrodziła się z pewnej pustki, zarówno naukowej jak i mentalnej. Zabrakło bardzo ważnej osoby w moim życiu nie tylko naukowym ale i osobistym. Spadały kolejne kartki z kalendarza a ja nie zdążyłam jeszcze z kartonów rozpakować niektórych książek, otrzymanych od Pani Profesor. Kolejne zapalane świeczki na cmentarzu w Bystrej i ciągle chodząca za mną i obok mnie "przeszłość". Tak zrodziła się myśl o naukowych spotkaniach, wymianie poglądów, doświadczeń badawczych, myśl o kontynuacji idei naukowej.
Pomyślałam sobie wtedy, że poszukam partnera do konferencji, a najbliższy wydał mi się Zakład Polityki Społecznej na WNS . To tam od roku 1975 pracowała Pani Profesor Lucyna Frąckiewicz. Znałam prawie wszystkie osoby zatrudnione w zakładzie, a po przedstawieniu mojej propozycji o zorganizowaniu konferencji uzyskałam aprobatę. Pozostało więc wziąć się tylko organizacji konferencji. Było naprawdę co organizować bo: pierwsze organizacja przedsięwzięcia przez dwa wydziały wcale nie jest taka prosta od strony biurokracji, a po drugie konferencja była międzynarodowa. Dobra organizacja i przepływ informacji to podstawa, a politycy społeczni to zorganizowani ludzie.
I międzynarodowa konferencja "Przeszłość dla Przyszłości" odbyła się 14 czerwca 2010 r. Ze względu na tematykę konferencja uzyskała aprobatę Ministerstwa i odbywała się w ramach Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, którego koordynatorem było MPiPS.
Kluczowe obszary zagadnień naukowych były obszerne i dotyczyły:
- lokalnych strategii i inicjatyw przeciwdziałających ubóstwu i wykluczeniu społecznemu;
- świadomości społecznej w zakresie ekonomii społecznej i integracji społecznej;
-partnerskiej współpracy podmiotów polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i budowaniu społeczeństwa obywatelskiego;
- przeciwdziałaniu ubóstwu dzieci i międzypokoleniowemu przekazywaniu biedy;
- czynników warunkujących wykluczenie społeczne osób starszych.
Głównym celem konferencji było zwrócenie uwagi na problem ubóstwa, marginalizacji i wykluczenia społecznego we współczesnym świecie, prezentacja badań i działań różnych środowisk w tym obszarze, oraz koordynacja działań na płaszczyźnie badawczej i praktycznej. Celem konferencji była również kontynuacja i rozwój myśli naukowej Profesor Lucyny Frąckiewicz, której dorobek i działalność naukowa stały się
inspiracją do działalności naukowej i praktycznej kolejnych pokoleń polityków społecznych.
Ponad 100 wysłanych zaproszeń do znaczących ośrodków w kraju i za granicą, Było warto, bowiem oprócz gości z uniwersytetów i innych ośrodków naukowych, konferencję zaszczycił sam nestor polityki społecznej Prof. Antoni Rajkiewicz, który również był honorowym przewodniczącym komitetu naukowego konferencji.
W nasze skromne progi zawitała również Pani Zuzanna Grabusińska z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
Podczas konferencji odbyły się dwie sesje plenarne oraz trzy sekcje tematyczne:
- Przeciwdziałanie ubóstwu dzieci i międzypokoleniowemu przekazywaniu biedy;
- Partnerska współpraca podmiotów polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu;
- Czynniki warunkujące wykluczenie społeczne grup szczególnego ryzyka.
W trakcie obrad wygłoszono ponad 20 referatów, które dostarczyły materiału do intelektualnych przemyśleń niezwykle licznie zgromadzonym uczestnikom zarówno z Polski, jak i zagranicy. Jakże ważne i aktualne tematy dotyczące ubóstwa i wykluczenia społecznego w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Na forum wypowiadali się nie tylko wytrawni specjaliści w tych dziedzinach ale swój debiut naukowy zaznaczyli również doktoranci.
Wszystko to stało się możliwe dzięki współpracy dwóch wydziałów:
- Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji, Instytut Nauk o Edukacji ;
- Wydział Nauk Społecznych, Zakład Polityki Społecznej.
Merytoryczna pomoc, sprawna organizacja i współpraca przyniosły efekt. Nie pokonała nas biurokracja, skomplikowane procedury i zarządzenia.
I konferencja"Przeszłość dla Przyszłości"stała się rzeczywistością i otworzyła drogę do kolejnych wyzwań naukowych.
Bardzo serdecznie dziękuję Pani Profesor Halinie Rusek , która wtedy była Dziekanem WEiNoE, za objęcie konferencji honorowym patronatem oraz organizacyjne wsparcie moich poczynań. Patronat nad konferencją objął również Dziekan WNS Profesor Wiesław Kaczanowicz, za co również dziękuję.
Szczególne podziękowania kieruję do moich koleżanek i kolegów z Zakładu Polityki Społecznej: Profesora Mariana Mitręgi, który czuwał nad stroną merytoryczną konferencji oraz do Joasi, Bożeny, Eweliny, Natalii, Pawła oraz Asi.